🦴 Czy podawać KOŚCI psu? Konieczny dodatek, czy fanaberia? Jakie wybrać?
Temat podawania kości psom to temat rzeka. Ile osób, tyle opinii. Zawsze wzbudza dużo emocji i może budzić kontrowersje.
Dużo osób twierdzi, żeby kości absolutnie nie podawać, a inni że jest to wartościowy dodatek w diecie psa.
Ja natomiast przedstawię fakty dotyczące żywienia i podawania kości psu, czy jest to konieczne, czy może jednak lepiej zrezygnować z tego typu urozmaicenia.
🧐 Kilka faktów na temat kości

🐕 Czy Twój pies może spożywać kości?
Odpowiedź oczywiście brzmi „to zależy”. Przede wszystkim od wielkości psa, jego radzenia sobie z gryzieniem kości w kontekście fizycznym jak i psychicznym, ale i stanu zdrowia. Bardziej dla osób już doświadczonych, które w porę zauważą niepokojące objawy.
Kości można podawać tylko psom zdrowym, gdyż stanowią dodatkowe źródło fosforu, co dodatkowo będzie obciążało choćby nerki. Są również ciężkostrawne, w związku z czym nie nadadzą się dla psów z problemami z układem pokarmowym.
Nie jest dobrym pomysłem podawanie kości psom, które mają problem z radzeniem sobie z emocjami przy jedzeniu, które jedzą łapczywie. Bardzo szybko może się to skończyć wizytą w gabinecie weterynaryjnym.
Należy zachować szczególna ostrożność z kośćmi u psów młodych w trakcie wymiany zębów i u takich, co mają problem z uzębieniem. Choć wiele osób chciałoby podać coś do gryzienia dla szczeniaka, ze względu na ich ciekawość i chęć memłania wszystkiego. Zawsze jednak należy dostosować twardość każdego gryzaka, w tym również kości.
🥩 Obecna dieta, a dodatek kości?
Należy pamiętać, że kości to przede wszystkim źródło fosforu, więc jeśli pies jest na diecie komercyjnej istnieje większe ryzyko niezbilansowania posiłków psa. Nadmiar fosforu w diecie może się przyczynić choćby do choroby nerek. Z tego względu dodatek kości raczej jest przeznaczony dla psów, które spożywają BARF lub BACF, gdyż można wówczas odpowiednio suplementować dietę, aby nie doprowadzić do nadmiaru fosforu.
Nadmiar kości w diecie może również doprowadzić do zaparć i problemów z oddawaniem kału przez psa.
🤔 Co zatem wybrać do gryzienia, jeśli nie kości?
Opcji jest wiele, w zależności od wielkości psa i jego możliwości można wybierać różne twardości gryzaków. Potrzeba gryzienia i memłania dla wielu psów jest bardzo ważną częścią życia. Potrzeba gryzienia dla psów wielu ras pomaga na rozładowanie napięcia i stresu. Jeśli psiak ma silną potrzebę żucia, a nie ma zębów, wówczas można dobrać miękkie gryzaki, np. suszone uszy królicze z futrem dobrej jakości, bez żadnych dodatków.
Gryzaki naturalne, suszone (NIE WĘDZONE !) dopasowane do wielkości psa, jak np. żwacze, uszy, penisy.
✅ Podsumowanie:
Każdy opiekun indywidualnie musi stwierdzić, znając swojego psa najlepiej, czy będzie to dobre urozmaicenie, czy może warto z niego zrezygnować. Przed włączeniem kości do diety warto również zrobić podstawowe badania, aby upewnić się, że pies na nic nie choruje. Ocena „na oko” nic nie wnosi.
Jedno jest pewne, kości psu należy zawsze podawać pod nadzorem – nie wolno zostawić psa samego z kością. Zawsze jest ryzyko złamania zębów, utknięcia kości w przełyku, perforacji żołądka/jelita itd. Wówczas szybka reakcja opiekuna jest niezbędna.