💊 SUPLEMENTY – jakie suplementy stosować u psa i kota, suplementy niezbędne do diety BARF
Każde zwierzę można wspomagać poprzez dodatkową suplementację. Nie każdy suplement jest jednak dla każdego. Część suplementów ma specjalne zastosowanie w przypadku konkretnych dolegliwości, czy występowania jednostek chorobowych. Inne zaś można stosować jako wsparcie zwierzęcia niezależnie czy je karmę mokrą, czy suchą. Jeśli ktoś przygotowuje posiłki samodzielnie w domu dla swojego psa lub kota suplementacja jest niezbędna!
Dziś o suplementach niezbędnych w diecie BARF oraz tych, które można dodać psu czy kotu niezależnie od rodzaju diety.
❓ Dlaczego muszę w ogóle suplementować mieszankę, skoro do karmy mokrej/ suchej nic nie dodaję?
Jeśli podajemy psu czy kotu karmę pełnoporcjową (a zakładam, że tak jest, bo tylko taka jest akceptowalna do codziennego spożywania), to nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Wynika to z faktu, że takie „dodatki” (czyli suplementy) dodał za nas producent. W przypadku przygotowywania posiłków samodzielnie trzeba samemu zadbać o odpowiednią suplementację, nikt za nas tego nie zrobi 😊
🤔 Skoro już muszę suplementować, to dlaczego nie mogę użyć jednego suplementu (6 w 1), który będzie zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze?
Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista. Gdybyśmy mieli jeden suplement 6 w 1 nie moglibyśmy dostosować wielkości danej substancji do potrzeb konkretnego psa lub kota. Dosypanie kolejnego 1 grama suplementu 6 w 1 spowodowałoby podniesienie wszystkich makro- i mikroelementów oraz witamin, a nie jednego konkretnego.
🟠 Podstawowe suplementy do diety BARF – bez nich ani rusz!
Do podstawowych suplementów, które muszą być wprowadzone niemal natychmiast po wprowadzeniu żywienia BARF/BACF należą: wapń, witamina E oraz tauryna (dotyczy kotów oraz gotowanej wersji BARF).
Ponadto w zależności od użytego rodzaju mięsa, a nawet jego części, od użytych podrobów, a również od ewentualnych chorób, czy fazy wzrostu zwierzęcia dodaje się inne suplementy, aby zbilansować cały posiłek. Do tej grupy suplementów należą: sód, kwasy Omega 3, tran, jod, drożdże browarnicze nieaktywne.
W niektórych przypadkach konieczne jest również dodawanie żelaza, czy miedzi do mieszanki, jednak to zwykle udaje się zbilansować zmieniając jej skład.
🦴 Wapń
Suplementacja posiłków samodzielnie przygotowywanych jest niezbędna, źródło wapnia należy wprowadzić jak najszybciej. Wszystko za sprawą naturalnie występującego fosforu w mięsie i podrobach, konieczne jest zrównoważenie stosunku wapnia do fosforu, czego nie można osiągnąć bez dodatku wapnia.
Źródła wapnia są różne w zależności od preferencji smakowych zwierzęcia, występujących chorób, czy ewentualnych alergii na dane źródło.
SUPLEMENTY są do wyboru są dostępne: węglan wapnia, cytrynian wapnia, mączka ze skorupek jaj, czy też wapń z alg – ale on dostarcza również jodu, więc nie sprawdzi się dla każdego i należy to brać pod uwagę przy wyliczaniu jodu.
🍈 Witamina E
Witamina E należy do grupy silnych antyoksydantów, przez co jest bardzo wartościowym dodatkiem w diecie każdego psa lub kota, również tych spożywających karmy komercyjne. Zapobiega procesom powstawania wolnych rodników, tym samym chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnym. Doskonale sprawdzi się przy wsparciu organizmu podczas toczącej się choroby (nerek, wątroby, jelit, u alergików itd.), jak również do codziennego stosowania, aby przeciwdziałać występowaniu różnych dolegliwości.
SUPLEMENT dostępny jest w formie kapsułek lub sproszkowanej, ważne jest aby witaminę E wymieszać z pokarmem dla psa lub kota, gdyż wchłania się z tłuszczami.
❤️ Tauryna
Tauryna należy do grupy aminokwasów endogennych, organizm psa i kota nie wytwarza znaczących jej ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W praktyce oznacza to konieczność przyjmowania jej wraz z pokarmem.
Koty mają większe zapotrzebowanie na taurynę, dlatego do ich diety dodawanie tauryny jest obligatoryjne, niezależnie czy spożywają wersję surową, czy gotowaną BARFa.
U psów zwykle wystarcza zawartość tauryny obecna w mięsie, jednak w przypadku BACF (gotowany odpowiednik BARF) suplementacja jest niezbędna ze względu na zmniejszenie jej ilości w mięsie poddanym obróbce termicznej. Ponadto warto suplementować taurynę, gdy zwierzę cierpi na chorobę serca.
SUPLEMENT: dostępna jest w formie proszku (kryształków), które należy rozpuścić w wodzie przed podaniem zwierzęciu
🧂 Sód
Źródłem sodu w diecie psa i kota jest nic innego jak sól. Tak, dobrze czytasz. Sól dodaje się do posiłków samodzielnie przygotowywanych w domu, aby spełnić zapotrzebowanie Twojego psa lub kota na zawartość sodu. Oczywiście dla zdrowego zwierzęcia, w przypadku problemów chociażby z sercem zawartość sodu należy ograniczać. Najważniejsze jest, aby dodawać sól niejodowaną (himalajską lub kamienną). W przypadku soli jodowanej trudno by było wyliczać zapotrzebowanie na jod, gdyż jego zawartość w soli jest zmienna.
🐟 Kwasy Omega 3 i witamina D (tran)
Kwasy Omega 3 podobnie jak witamina E należą do silnych przeciwutleniaczy. Ich dodatek w diecie wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, serca, a także odporność. Stosowanie kwasów Omega 3 również uwidacznia się w lepszej kondycji skóry oraz okrywy włosowej psa i kota.
SUPLEMENT w postaci olejów rybnych, lepiej wybierać oleje z mniejszych rybek (względy ekologiczne), ale znaczenie dla psa i kota ma również ich smak. Dostępne są w postaci oleju Omega 3 z małych rybek (najczęściej sardelowate), olej z łososia, mączka lub olej z kryla.
Wartościowy dodatek również dla zwierząt będących na karmie komercyjnej, ale z umiarem, gdyż jest to również źródło tłuszczu.
Co istotne tranu z wątroby dorsza nie używa się do suplementowania ze względu na wysoką zawartość witaminy D!
🌊 Jod
Jod jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w diecie psów. Jego niedobór może doprowadzić do niedoczynności tarczycy.
SUPLEMENTEM używanym do uzupełniania jodu są algi morskie. Co istotne zawsze należy sprawdzać zawartość jodu w danej partii, gdyż zdarzają się różnice w tym zakresie.
🅱️ Drożdże browarnicze nieaktywne
Od razu zaznaczę, że nie są to drożdże takie jak do produkcji piwa. Suplement witamin z grupy B, które odpowiadają za szereg różnych funkcji w organizmie. Co istotne witaminy te nie są magazynowane w organizmie, dlatego regularna suplementacja i uwzględnianie w codziennej diecie są bardzo ważne.
✅ Podsumowanie
Suplementacja diety zwierząt jest kluczowym elementem, który może wspierać zdrowie i dobre samopoczucie psów i kotów. Jej potrzeba zależy od rodzaju diety, jaką stosujemy – gotowych karm, czy samodzielnie przygotowanych posiłków. W przypadku gotowych karm, producent zadbał już o odpowiednią ilość suplementów, można jednak wspierać dodatkowo w ramach potrzeb danego psa lub kota.
Natomiast przy diecie BARF, czy BACF konieczne jest samodzielne dodawanie suplementów, najlepiej po konsultacji z dietetykiem zwierzęcym.
[…] Więcej szczegółów i informacji o suplementach (co jest potrzebne, bez czego ani rusz, co można pominąć itd.) możecie poczytać TUTAJ […]