BARF dla psa i kota – nie taki straszny
Odpowiednie żywienie zwierząt jest istotnym elementem dbania o ich prawidłowy rozwój i zachowanie dobrostanu, a przy obecnym spadku jakości karm i intensywnym wzroście cen za karmy wysokiej jakości jest to coraz trudniejsze.
Rozwiązaniem jest dieta przygotowywana samodzielnie w domu na podstawie przepisu, który dostosowuje się do danego psa lub kota oraz budżetu opiekuna.
🆚 BARF a BACF – co to takiego i czym się różnią:
BARF – to w zasadzie skrót od angielskich słów Biologically Appropriate Raw Food, co oznacza biologicznie odpowiedni surowy pokarm. Prawidłowa dieta BARF zatem to zbilansowane posiłki składające się z mięsa, podrobów oraz dodatku niedużych ilości warzyw (jeśli to konieczne) i ewentualnie owoców (ta opcja dotyczy jedynie opiekunów psów).
Dobry model żywienia dla zdrowych zwierząt, lubiących surowe mięso.
BACF – to nic innego, jak gotowany odpowiednik diety BARF. ALE gotowanie w tym przypadku nie oznacza stania pół dnia w kuchni, obróbka termiczna w przypadku posiłków dla psa lub kota wynosi maksymalnie 5-10 minut (licząc od momentu wrzucenia kawałków mięsa/podrobów na wrzącą wodę).
Dobra opcja dla opiekunów, którzy mają obawy przed podawaniem surowego mięsa, a także dla tych zwierząt które nie lubią jeść surowego mięsa (BARF), tylko wolą gotowaną wersję. Najczęściej opcja ta jest jednak wybierana przy zwierzętach mających pewne jednostki chorobowe (np. schorzenia trzustki, wątroby), dla których ten model żywienia jest lepiej strawny.
🥩 Składniki BARF – co jest potrzebne do przygotowania zdrowego posiłku dla Twojego psa lub kota:
Poniżej wklejam poglądową tabelę, co w teorii powinno się znaleźć w posiłku dla psa lub kota:
🥩 MIĘSO – są różne dostępne gatunki mięs i dobiera je się indywidualnie w zależności od preferencji smakowych zwierzaka, a także (a nawet przede wszystkim) od występowania ewentualnych alergii na dane źródło białka, czy innych chorób, w których konieczne jest obniżanie np. poziomu tłuszczu, czy poziomu fosforu. Budżet opiekuna oraz miejsce zamieszkania (co za tym idzie dostępność różnych mięs i podrobów) również są niemniej ważne i uwzględniane przy wyborze mięs.
❤️ PODROBY – bardzo ważna część BARF/BACF, której nie można pomijać szczególnie w przypadku kotów, gdyż brak podrobów w mieszance może doprowadzić m.in. do zaparć.
Do podrobów w kontekście przygotowywania BARF/BACF zaliczają się: serca, żołądki, płuca i nerki. Dostępne są różne opcje – kurze, indycze, wieprzowe, wołowe, kacze itd.
Dlaczego nie wymieniłam tak popularnej wątróbki wśród podrobów, o tym będzie niżej.
🦴 MIĘSNE KOŚCI – nie bez powodu zaznaczone z wykrzyknikiem, temat rzeka – myślę, że nawet na oddzielny wpis się nadaje. Osobiście opiekunom odradzam dodawania mięsnych kości, gdyż jest to opcja jedynie dla niektórych zwierząt i bardzo doświadczonych opiekunów. Wiele chorób również wyklucza ten dodatek z diety, choćby ze względu na dużą zawartość fosforu.
🥔🍉WARZYWA I OWOCE – zdrowy i wartościowy dodatek w diecie psa, u kotów poza pewnymi problemami zdrowotnymi nie dodaje się warzyw. Zdrowe koty nie potrzebują dodatku warzyw w swojej diecie.
Warzywa do diety BARF/BACF dodaje się poddane obróbce termicznej (ugotowane i rozgniecione/zblendowane na puree), gdyż są łatwiej strawne dla psa.
Jako urozmaicenie diety psu można podawać również niektóre surowe warzywa (np. marchewka), ale część warzyw może być podawana jedynie ugotowana (np. ziemniaki, bataty). Owoce to opcja jedynie dla opiekunów psów, kotom nie podaje się owoców.
💊 SUPLEMENTY – bez nich ani rusz. Tak, dokładnie i zanim ktoś zacznie się denerwować, że do karmy komercyjnej nic takiego nie trzeba dodawać.. Już spieszę z wyjaśnieniem, że takie „dodatki” w karmach są już dodane przez producenta, stąd brak konieczności suplementowania karmy nazwanej jako „pełnoporcjowa”.
Początkowy koszt zakupu jest duży, ALE suplementy takie starczają na bardzo długi czas (szczególnie jak ktoś ma tylko 1-2 małe psy, czy koty), także koszty się rozłożą w czasie.
Więcej szczegółów i informacji o suplementach (co jest potrzebne, bez czego ani rusz, co można pominąć itd.) możecie poczytać TUTAJ
🅰️ To co z tą wątróbką?
Generalnie uznawana jest jako podrób, w takim dziale można ją również zakupić w sklepie. Jednak w przypadku BARF/BACF traktowana jako suplement witaminy A, a nie podrób !
Wątroba zawiera bardzo duże ilości witaminy A, której przedawkowanie może się skończyć chociażby problemami kostnymi i osteoporozą. Dlatego nie wolno podawać wątróbki codziennie, a przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla psa lub kota ważne jest jej dokładne odmierzanie.
✅ Podsumowanie:
BARF/BACF nie jest taki straszny, jak się wydaje. Najgorzej jest zacząć, a potem to już z górki.
Kilka godzin w miesiącu, aby Twój zwierzak miał najlepszy możliwy pokarm? To możliwie i wcale nie trudne do zrealizowania.
Na początek warto skorzystać z pomocy zoodietetyka, aby nie pogubić się w tym informacyjnym szumie dostępnym w Internecie, gdzie jest sporo wartościowych treści, ale i wiele wprowadzających w błąd.
Początkowy koszt może wydawać się duży, ale koszty te rozkładają się w czasie i finalnie żywienie wychodzi dużo taniej, niż zakup dobrej jakościowo karmy.